
Key Highlights
| May 30, 2026 | |
| Android 16 | |
| 6.57″ 1264×2728 pixels | |
| 200MP 2160p | |
| 8/12GB RAM | |
| 7000mAh | |
| Snapdragon 7 Gen 4 | |
| Starting $509 USD Euro~€549.99 |
Honor 600 5G Specifications
Basic Info
| Model Name | Honor 600 |
|---|---|
| Launch Date | May 30, 2026 |
| Status | Launched |
| Model Number | VKJ-NX9 |
| Software | Android 16 |
| OS Updates | Android 16, up to 6 major upgrades |
Network & Connectivity
| Network Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 5G Bands | SA/NSA |
| 4G Bands | LTE |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| SIM Type | Nano-SIM + eSIM · Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time) |
| eSIM | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band or tri-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless, LHDC 5 |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
Design & Build
| Dimensions Weight | 156 x 74.7 x 7.8 mm (6.14 x 2.94 x 0.31 in) 185 g or 190 g (6.53 oz) |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Colors | Golden White, Black, Orange |
| IP Rating | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
Display
| Size | 6.57 inches, 106.2 cm2 (~91.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 3840Hz PWM, HDR Vivid, 8000 nits (peak) |
| Resolution | 1264 x 2728 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Mohs level 4 |
Performance
| Chipset | Qualcomm SM7750-AB Snapdragon 7 Gen 4 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.8 GHz Cortex-720 & 4×2.4 GHz Cortex-720 & 3×1.8 GHz Cortex-520) |
| GPU | Adreno 722 |
| RAM | 8/12GB RAM |
| Storage | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| microSD | No |
Main Camera
| Wide | 200 MP, f/1.9, (wide), 1/1.4″, 0.56µm, PDAF, OIS |
| Telephoto | No |
| Ultrawide | 12 MP, f/2.2, 112˚ (ultrawide), AF |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K, 1080p, gyro-EIS |
Front Camera
| wide | 50 MP, f/2.0, (wide) |
| Features | HDR |
| Video Recording | 4K, 1080p, gyro-EIS |
Battery & Charging
| Battery Type | Si/C Li-Ion |
| Capacity | 7000 mAh (International) or 6400 mAh (Europe) |
| Wired Charging | 80W wired |
| Wireless Charging | No |
| Reverse Charging | 27W reverse wired |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Audio & Sensors
| Speaker | Yes, with Dual Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | NO |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity (ultrasound), compass |
Security & Biometrics
| Fingerprint | Fingerprint (under display, optical) |
| Face Unlock | Yes |
Others
| OTG | Yes |
| FM Radio | No |
| Box Contents | Phone, 80W wired charger, USB-C Cable, Protective Case, SIM Eject Tool, Screen Protector), and User Manual. |
| Performance | AnTuTu: 820,455 (v10) GeekBench: 1,150 6 (Single-Core) & 3,280 GeekBench 6 (Multi-Core) 3DMark: 2,950 (Wild Life) |
| Display Loudspeaker | 1,250 nits (HBM) nits max brightness (measured) -24.8 LUFS (Very good) |
| Battery | Active use score 14:45h |
Honor 600: Pros and Cons
The Good (Pros)
- Best-in-Class Display: The 8,000-nit peak brightness is revolutionary for a standard model, making it the most visible screen in outdoor conditions.
- Exceptional Battery Life: The 7,000mAh battery provides legendary endurance, easily pushing through two days of heavy use on a single charge.
- Stunning Design: The new “Orange” finish is a head-turner, featuring a premium build that looks and feels like a much more expensive flagship.
- Solid Mid-Range Performance: Powered by the Snapdragon 7 Gen 4, it handles daily multitasking and popular games like PUBG and Genshin Impact with ease.
- Great Audio Experience: With a -24.8 LUFS rating, the loudspeakers are loud, clear, and perfectly balanced for media consumption.
The Bad (Cons)
- Slow Charging for Size: While 80W is fast, charging a massive 7,000mAh battery from 0% to 100% still takes over an hour.
- No Expandable Storage: You are limited to the internal storage (128GB/256GB/512GB), as there is no microSD card slot.
- Weight Factor: To house that massive battery, the phone is slightly thicker and heavier than previous Honor models.
- Standard Camera Setup: While the 200MP sensor is great, the secondary lenses (ultrawide and macro) are average compared to the Pro version.
PhoneSpecX Review: Our Verdict
The Honor 600 is the ultimate choice for users who prioritize two things: Display and Battery. Honor has broken the mold by bringing ultra-premium screen technology and a massive 7,000mAh battery to a price point that is accessible to everyone.
In our testing at PhoneSpecX, the display remained perfectly legible under direct sunlight, a feat very few phones can achieve. While it isn’t the most powerful gaming phone in the world, the Snapdragon 7 Gen 4 offers a smooth, reliable experience for 95% of users. If you are tired of your phone dying before the end of the day or struggling to see your screen outdoors, the Honor 600 is currently unbeatable in its category.
Final Thoughts
The Honor 600 isn’t just an incremental update; it’s a major leap forward for mid-range smartphones. It offers a unique combination of “record-breaking” specs that truly improve daily life. It is the perfect daily driver for students, travelers, and outdoor professionals.
📊 PhoneSpecX Performance Score Card
- Design & Aesthetics: ⭐⭐⭐⭐⭐ (4.6/5)
- Display Brightness: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5.0/5)
- Processing Power: ⭐⭐⭐⭐☆ (4.2/5)
- Camera Versatility: ⭐⭐⭐⭐☆ (4.0/5)
- Battery Endurance: ⭐⭐⭐⭐⭐ (5.0/5)
- Audio Quality: ⭐⭐⭐⭐⭐ (4.5/5)
Overall PhoneSpecX Final Rating: ⭐⭐⭐⭐⭐ (4.6 / 5)
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.








